wersja do wydruku redaktor 24.11.2009 12:42

Informacje dotyczące grypy typu A/H1N1

W związku z pojawieniem się zakażeń wirusem grypy świń typu A/H1N1, Główny Inspektor Sanitarny zaleca:

Osoby udające się do krajów, w których stwierdzono przypadki zakażeń tym wirusem, stosowały się do zaleceń miejscowej służby zdrowia i ściśle przestrzegały reżimu sanitarnego, unikały bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne, jeśli wystąpią objawy grypopodobne (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła) zaleca się pozostanie w domu i skontaktowanie się z lekarzem.

Osoby powracające z krajów, w których stwierdzono przypadła zakażeń wirusem grypy świń typu A/H1N1, w przypadku gdy w okresie około 10 dni od powrotu stwierdzą siebie objawy chorobowe (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła) powinny niezwłocznie udać się do lekarza POZ , najbliższego szpitala zakaźnego lub innej placówki leczniczej i poinformować o historii podróży.

W przypadku kaszlu i kichania należy pamiętać, by przykrywać usta i nos chusteczką - to pomoże zapobiec zakażeniu wirusem innych osób. Przypomina się również o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaniu dotykania oczu, nosa i ust (wirusy i bakterie często rozprzestrzeniają się, gdy ludzie dotykają skażonych powierzchni, a potem oczu, nosa i ust).

Osoby powracające z krajów, w których stwierdzono przypadki zakażeń wirusem grypy świń typu A/H 1 NI, w przypadku gdy w okresie około 10 dni od powrotu stwierdzą u siebie objawy chorobowe (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła) powinny niezwłocznie udać się do lekarza POZ, najbliższego szpitala zakaźnego lub innej placówki leczniczej i poinformować o historii podróży.

 

 

Infolinia :

W dniu 29.04.09 od godz. 14.00 uruchomiona została infolinia, która udziela wszelkich informacji w zakresie wirusa grypy świń. Na pytania odpowiadać będą eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

Numery telefonów stacjonarnych:

(22) 54 21 412 - czynny całodobowo

(22) 54 21 413 - czynny od 8:00 do 16:00

(22) 54 21 414 - czynny od 8:00 do 16:00

 

 

 

 

GRYPA ŚWIŃ - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (Źródło: CDC)

 

Co to jest grypa świń ?

• Grypa świń jest chorobą układu oddechowego świń powodowaną przez wirusy grypy typu A.
U świń wirusy te powodują liczne zachorowania, jednakże śmiertelność na skutek zakażenia jest niska. Wirus grypy świń typu A/H1N1 został wyizolowany po raz pierwszy u świń w 1930 roku.

 

Jak dużo jest wirusów grypy świń ?

• Tak jak i pozostałe wirusy grypy, tak i wirusy grypy świń stale ulegają zmianom. Świnie mogą zostać zakażone przez wirusy grypy ptaków, ludzi i świń. Kiedy dojdzie do jednoczesnego zakażenia świni wirusami pochodzącymi od różnych gatunków, może dojść do reasortacji, w wyniku której powstanie nowy szczep wirusa. Obecnie od świń izoluje się głównie szczepy H1N1, H1N2, H3N2 i H3N1.

 

 

Czy ludzie mogą zachorować na grypę świń ?

• Zwykle wirusy grypy świń nie zakażają ludzi. Jednakże wcześniej dochodziło do sporadycznych przypadków zakażeń, najczęściej na skutek bezpośredniego kontaktu z tymi zwierzętami (np. dzieci bawiące się blisko zwierząt lub pracownicy ferm). W chwili obecnej stwierdzono jednak udokumentowane przypadki przeniesienia wirusów grypy świń bezpośrednio z człowieka na człowieka.

 

Jak często dochodzi do zakażenia wirusem grypy świń u ludzi ?

• Wcześniej amerykańskie CDC otrzymywało zgłoszenia o jednym przypadku rocznie lub co dwa lata, ale od grudnia 2005 r. do lutego 2009 r. stwierdzono 12 przypadków zakażenia.

 

Jakie są objawy grypy świń u ludzi?

• Objawy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej, w tym np. gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel. U niektórych osób wystąpił katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

 

Czy można zarazić się wirusem grypy świń przez zjedzenie wieprzowiny?

• Nie. Grypa świń nie przenosi się przez żywność. Nie można zarazić się grypą świń poprzez zjedzenie mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych. Jedzenie prawidłowo przygotowanego i poddanego obróbce termicznej mięsa jest bezpieczne.

 

Jak rozprzestrzenia się grypa świń?

• Grypa może przenosić się bezpośrednio ze świń na ludzi i z ludzi na świnie. Do zakażenia ludzi dochodzi najczęściej poprzez bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami. Może również dochodzić do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka.

 

Jakie leki są skuteczne w terapii grypy świń u ludzi?

• Wyizolowane w USA i Meksyku wirusy grypy świń typu A/H1N1 są oporne na amantadynę
i rimantadynę, natomiast są wrażliwe na oseltamiwir i zanamiwir.

 

Czy wirus grypy świń H1N1 jest tym samym wirusem H1N1 krążącym u ludzi?

• Nie. Wirus grypy świń H1N1 różni się genetycznie od wirusa ludzkiego i dlatego też szczepionki przeciwko grypie sezonowej mogą nie zapewnić pełnej ochrony przed zakażeniem wirusem odzwierzęcym.

 

Objawy i przebieg grypy

(Źródło: http://pl.wikipedia.org)

 

Objawy grypy

Grypa rozpoczyna się najczęściej gwałtownie i od początku towarzyszą ostre objawy. Nie należy jej mylić z przeziębieniem, które ma wiele podobnych objawów. Dla przeziębienia charakterystyczne jest stopniowe pojawianie się dolegliwości i nieżyt nosa, który nie jest typowym objawem i nie występuje u każdego pacjenta w przebiegu grypy. Okres najbardziej nasilonych objawów ostrej infekcji wirusowej górnego układu oddechowego trwa zwykle około 3-4 dni. Wydłużenie tego okresu jest wskazaniem do wizyty lekarskiej.

 

■ Wysoka gorączka

Na początku choroby obserwuje się nagły wzrost temperatury ciała. Może ona wynosić nawet  39-41°C. Jeśli choroba przebiega łagodnie, temperatura stopniowo spada, zwykle od 3-5 dnia choroby, czemu towarzyszy obfite pocenie się. Jeśli jednak gorączka na krótki czas obniży się,  a potem szybko wzrośnie, może to wskazywać na pojawienie się nadkażenia bakteryjnego .

 

■ Dreszcze

Dreszcze najczęściej towarzyszą wzrostowi temperatury ciała podczas rozwoju infekcji i czasem utrzymują się podczas jej przebiegu.

 

■ Bóle mięśniowe, kostno-stawowe

Zwykle towarzyszą grypie i mogą być bardzo silne. Najczęściej pojawia się charakterystyczne „łamanie w kościach". Zaobserwowano, że u wielu pacjentów bóle dotyczyły tych części ciała, które podlegały uprzednio różnym urazom.

 

■ Ból głowy

Pojawia się na początku choroby z dużą intensywnością. Może towarzyszyć mu ból oczu, światłowstręt, bolesność uciskowa gałek ocznych. Stopniowo przechodzi w obniżenie sprawności psychoruchowej i senność.

 

■ Ból gardła i suchy kaszel

W pierwszym stadium choroby kaszel jest suchy, męczący, czasem napadowy i trudny
do opanowania. W przebiegu typowego zachorowania na grypę, przechodzi on w kaszel wilgotny, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny śluzowej.

 

■ Uczucie wyczerpania i ogólnego rozbicia

Zwykle występuje od początku choroby i może trwać jeszcze przez 2-3 tygodnie od ustąpienia infekcji.

 

■ Brak apetytu

To naturalna i pożyteczna reakcja organizmu, który „odciąża się" kosztem procesów trawienia i przemiany materii, by w pełni zmobilizować układ odpornościowy.

U niemowląt i małych dzieci, u których gorączka narasta bardzo gwałtownie, mogą wystąpić majaczenia, drgawki, czy też biegunka i wymioty. Wystąpienie takich objawów jest wskazaniem
do natychmiastowej konsultacji lekarskiej. U ludzi starszych może dojść do przyśpieszenia akcji serca i tętna w związku z podwyższoną temperaturą ciała. Szczególnej opieki oraz konsultacji lekarskiej w przebiegu grypy wymagają także osoby starsze z chorobami układy krążenia, w tym pacjenci z niewydolnością krążenia.

 

Łagodzenie objawów oraz skracanie czasu trwania grypy odbywa się poprzez przyjmowanie:

 

■ chemicznych leków przeciwgrypowych (leczenie przeciwwirusowe oraz leczenie przeciwgorączkowe- objawowe)

 

■ leków naturalnych (leczenie immunomodulujące, mobilizujące odpowiedź obronną organizmu)

 

Większość pacjentów, którzy zapadną na grypę, wraca do zdrowia w ciągu od jednego  do dwóch tygodni. Każdego roku kilkadziesiąt milionów Amerykanów (od 10% do 20% populacji) zostaje zarażonych grypą. Średnio każdego roku w USA konieczna jest hospitalizacja 114 tys. chorych na grypę, a u 36 tys. kończy się ona zgonem pacjenta. Główną przyczyną śmierci nie jest sama grypa, ale występujące po niej powikłania. Każdego roku na całym świecie na ich skutek życie tracą 2 min ludzi. Większość zgonów dotyczy pacjentów w wieku powyżej 65 lat lub młodszych, ale osłabionych przez inne niż grypa choroby. Grypa może być też niebezpieczna dla niemowląt oraz małych dzieci. W przypadku niewłaściwego leczenia albo jego braku nawet pacjenci w sile wieku mogą nabawić się poważnych komplikacji.

 

Komunikaty Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aktualizowane codzienne o godzinie 12:00, dostępne są na stronie internetowej www.pis.gov.pl. Komunikaty zawierać będą między innymi informacje nt. aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz aktualne zalecenia.

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Informacje dotyczące grypy typu A/H1N1
Podmiot udostępniający informację:Urząd Gminy Miłkowice
Informację opublikował:redaktor
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:24.11.2009
Data publikacji:24.11.2009 12:42

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
24.11.2009 12:42 Utworzenie dokumentu.