x 
Drukuj
Artur Kowal 03.12.2009 09:07

w sprawie: szczegółowego sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Miłkowice

­

Zarządzenie nr 25/2009

Wójta Gminy Miłkowice

z dnia 20 maja 2009 r.

 

w sprawie: szczegółowego sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Miłkowice

 

Na podstawie art. 19 ust. 8 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. nr 223, poz. 1458) w zw. z art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), zarządza się, co następuje:

 

§ 1

 

Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:

1) ustawie – oznacza to ustawę z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych
(Dz. U. nr 223, poz. 1458),

2) Urzędzie – oznacza to Urząd Gminy Miłkowice,

3) Wójcie – oznacza to Wójta Gminy Miłkowice,

4) Sekretarzu – oznacza to Sekretarza Gminy Miłkowice,

5) pracowniku – oznacza to osobę podejmującą po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym w rozumieniu ustawy, która została skierowana do odbycia służby przygotowawczej,

6) komórce organizacyjnej – rozumie się przez to wyodrębnione w schemacie organizacyjnym Urzędu referaty, zespoły i samodzielne stanowiska,

7) Kadrach – rozumie się przez to pracownika zajmującego się sprawami kadrowymi w Urzędzie.

 

§ 2

 

Zarządzenie określa sposób przeprowadzania służby przygotowawczej w Urzędzie Gminy w Miłkowicach, w tym w szczególności:

1) osoby kwalifikujące się do odbycia służby przygotowawczej

2) tryb i osoby odpowiedzialne za ustalenie pracowników zobowiązanych do odbycia służby przygotowawczej,

3) zasady i tryb kierowania do służby przygotowawczej,

4) zasady i tryb zwolnienia od odbywania służby przygotowawczej,

5) zasady monitorowania przebiegu służby przygotowawczej,

6) ramowy zakres służby przygotowawczej,

7) skład i uprawnienia stałej Komisji Egzaminacyjnej,

8) zakres i sposób przeprowadzenia egzaminu,

9) zasady wydawania i przechowywania zaświadczeń o złożeniu egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.

 

§ 2

 

Do odbycia służby przygotowawczej kwalifikuje się osoba, o której mowa w art. 16 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych.

 

§ 3

 

1. Ustalenia, czy osoba ubiegająca się o zatrudnienie jest osobą, o której mowa w art. 16 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych, dokonują Kadry na podstawie dokumentów złożonych w procesie rekrutacji.

2. Informację pozytywną Kadry przekazują:

1) Wójtowi przed podpisaniem umowy o pracę,

2) Sekretarzowi Gminy, niezwłocznie po zatrudnieniu takiej osoby.

 

§ 4

 

1. Służba przygotowawcza trwa od 1 do 3 miesięcy, odbywa się bez przerwy i kończy się egzaminem.

2. Termin rozpoczęcia i okres służby przygotowawczej uzależniony jest od wiedzy i kwalifikacji pracownika, zdolności do nabywania umiejętności niezbędnych na zajmowanym stanowisku urzędniczym i dotychczasowego przebiegu zatrudnienia w Urzędzie.

3. Okres służby przygotowawczej może zostać przedłużony, nie dłużej jednak niż do 3 miesięcy łącznie.

4. Okres służby przygotowawczej ulega przedłużeniu o czas nieobecności pracownika (np. z powodu urlopu, choroby), czasu takiej nieobecności nie zalicza się do okresu służby przygotowawczej.

5. Zwolnienie z odbywania służby przygotowawczej nie zwalnia z obowiązku zdania egzaminu.

 

§ 5

 

1. Sekretarz Gminy po uzyskaniu informacji, o której mowa w § 3 ust. 2, nie wcześniej niż po upływie 1 miesiąca od zatrudnienia i nie później niż przed upływem 2 miesiąca od zatrudnienia pracownika.

1) uznaje za potrzebne skierowanie zatrudnionego pracownika do służby przygotowawczej i sporządza opinię, o której mowa w art. 19 ust. 2 ustawy, w której określa poziom przygotowania pracownika do wykonywania obowiązków na danym stanowisku oraz proponuje długość okresu służby przygotowawczej albo

2) składa umotywowany wniosek o zwolnienie zatrudnionego pracownika z odbywania służby przygotowawczej w trybie art. 19 ust. 5 ustawy,

2. Czynności, o których mowa w ust. 1 dokonuje się za pośrednictwem Kadr.

 

§ 6

 

1. Po otrzymaniu opinii lub wniosku, o których mowa w § 4 ust. 1, Wójt podejmuje decyzję:

1) o skierowaniu pracownika do służby przygotowawczej jej zakresie oraz czasie trwania, nie dłuższym niż trzy miesiące lub

2) zwolnieniu pracownika z obowiązku odbycia służby przygotowawczej.

2. Podjętą decyzję przekazuje do Kadr, które doręczają ją niezwłocznie pracownikowi i Sekretarzowi Gminy.

 

§ 7

 

1. Służba przygotowawcza ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika do należytego wykonywania obowiązków służbowych.

2. W czasie odbywania służby przygotowawczej pracownik ma obowiązek:

1) zapoznania się z przepisami regulującymi ustrój państwa, samorządu gminnego i Gminy Miłkowice,

2) zapoznania się ze struktura organizacyjną Urzędu, rodzajem spraw załatwianych w poszczególnych komórkach organizacyjnych, sposobem obiegu i rejestracji dokumentów;

3) zapoznania się z obowiązującymi w Urzędzie zasadami ochrony informacji niejawnych i ochrony danych osobowych;

4) zapoznania się z przepisami szczegółowymi, niezbędnymi do samodzielnego wykonywania obowiązków służbowych oraz opanowanie umiejętności praktycznego stosowania tych przepisów;

5) zapoznania się z procedurami i dokumentami obowiązującymi w komórce organizacyjnej;

6) poznaniu rodzaju spraw załatwianych na stanowisku pracy pracownika i w komórce organizacyjnej oraz sposobu prowadzenia dla nich niezbędnej dokumentacji;

7) nabycia umiejętności przygotowywania dokumentów urzędowych, w szczególności decyzji administracyjnych, postanowień, zaświadczeń, projektów aktów prawa miejscowego oraz prowadzenia korespondencji urzędowej

8) zapoznania się z zasadami gospodarki finansowej, sporządzania planu wydatków, jego realizacji w tym opisywania dokumentów finansowych;

9) poznania zasad profesjonalnej i kulturalnej obsługi interesantów

3. Ramowy zakres wiedzy i umiejętności do zdobycia w trakcie służby przygotowawczej określa Załącznik nr 1.

 

§ 9

 

1. Sekretarz Gminy monitoruje przebieg służby przygotowawczej.

2. Sekretarz Gminy może wyznaczyć pracownikowi opiekuna spośród pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych

3. Praca w okresie służby przygotowawczej, polega przede wszystkim na zapoznaniu się z obowiązkami i przepisami prawa dotyczącymi spraw załatwianych w komórce organizacyjnej i prowadzenia dla nich niezbędnej dokumentacji.

4. W czasie odbywania służby przygotowawczej pracownik może odbywać praktykę w innych komórkach organizacyjnych, wskazanych przez Sekretarza, gdzie zapoznaje się z zadaniami tychże komórek, w szczególności pod kątem współpracy z komórką organizacyjną pracownika

5. W przypadku stwierdzenia nie spełniania oczekiwań przez pracownika odbywającego służbę przygotowawczą w czasie jej trwania, Sekretarz Gminy, niezwłocznie wnioskuje za pośrednictwem Kadr o rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę.

6. Po okresie kończącym służbę przygotowawczą Sekretarz Gminy wnioskuje za pośrednictwem Kadr o skierowanie pracownika na egzamin końcowy lub o rozwiązanie z nim umowy o pracę.

7. Termin egzaminu powinien przypadać nie wcześniej niż 7 dni po zakończeniu okresu służby przygotowawczej i nie później niż przed wygaśnięciem umowy o pracę.

 

§ 10

 

1. Służba przygotowawcza kończy się egzaminem składanym przed Komisją Egzaminacyjną.

2. Egzamin składają także osoby zwolnione od odbycia służby przygotowawczej.

3. Pozytywny wynik egzaminu kończącego służbę przygotowawczą jest warunkiem dalszego zatrudnienia pracownika.

4. Ustala się stały skład komisji egzaminacyjnej: Sekretarz Gminy (przewodniczący komisji), Kadry, osoba wyznaczona przez Wójta.

 

§ 11

 

1. Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej lub z części pisemnej.

2. Decyzję o formie i terminie przeprowadzenia egzaminu po zapoznaniu się z wnioskiem Sekretarza Gminy, o którym § 9 ust 6 - podejmuje Wójt.

 

§ 12

 

1. Część pisemna jest przeprowadzana w formie testu składającego się z 15 - 35 pytań, obejmujących zagadnienia teoretyczne i praktyczne objęte programem służby przygotowawczej na danym stanowisku. Na każde pytanie możliwa jest tylko jedna poprawna odpowiedź, za którą przyznawany jest 1 punkt.

2. Zdającemu przysługuje prawo zapoznania się z ocenionym testem. Udostępnienie dokumentu odbywa się w obecności, co najmniej dwóch członków komisji.

3. Test egzaminacyjny od momentu podjęcia prac nad pytaniami jest dokumentem poufnym. Dokument ten opracowuje Komisja Egzaminacyjna bez potrzeby zatwierdzania przez Wójta.

4. Ujawnienie części testu stanowi podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej.

 

§ 13

 

1. Część ustna egzaminu polega na udzieleniu odpowiedzi na 6 pytań obejmujących zagadnienia objęte służbą przygotowawczą.

2. Komisja Egzaminacyjna ocenia odpowiedzi udzielane na poszczególne pytania, biorąc pod uwagę ich poprawność i kompletność.

3. Za każdą odpowiedź przyznaje się od 0 do 10 punktów.

4. Komisja Egzaminacyjna zapewnia co najmniej 20 minut na przygotowanie się do odpowiedzi na pytania zawarte w wylosowanym zestawie pytań.

 

§ 14

 

1. Komisja niezwłocznie po przeprowadzeniu egzaminu, tego samego dnia przystępuje do sprawdzenia i oceny.

2. Obrady Komisji są niejawne.

3. Z przeprowadzonego egzaminu sporządza się protokół. Protokół zawiera: imię i nazwisko pracownika, nazwę stanowiska pracy, datę odbycia egzaminu, skład Komisji Egzaminacyjnej, wyniki egzaminu. Do protokołu załącza się pytania i zagadnienia egzaminacyjne oraz kartę odpowiedzi pracownika. Protokół podpisują wszyscy członkowie Komisji Egzaminacyjnej.

4. Komisja oblicza punkty za każdą część egzaminu i ustala procentową wartość punktów uzyskanych przez pracownika w stosunku do maksymalnej liczby punktów możliwej do uzyskania za daną część egzaminu.

5. Egzamin jest zaliczony z wynikiem pozytywnym, jeżeli pracownik uzyskał co najmniej 60% punktów za każdą część egzaminu.

6. Pracownika informuje się o wyniku egzaminu niezwłocznie po ustaleniu wyniku.

7. Pracownikowi, który zaliczył egzamin pozytywnie Wójt Gminy wystawia zaświadczenie o odbyciu służby przygotowawczej i zaliczeniu egzaminu z wynikiem pozytywnym. Jeden egzemplarz zaświadczenia wręcza się pracownikowi, a drugi włącza się do akt osobowych pracownika wraz z dokumentacją przebiegu służby przygotowawczej. Wzór zaświadczenia określa Załącznik nr 2.

8. Pracownik, który nie uzyskał z egzaminu wyniku pozytywnego, nie ma możliwości powtórnego przystąpienia do egzaminu.

 

§ 15

 

1. Wszystkie czynności zastrzeżone w Zarządzeniu dla Sekretarza Gminy może przejąć do wykonania Wójt Gminy.

2. Wójt Gminy może uchylać i zmieniać decyzje Sekretarza Gminy.

 

§ 16

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Wójt Gminy Miłkowice

Waldemar Kwaśny

  

Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 31/2009

RAMOWY PROGRAM SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ

Wiedza

I. PODSTAWY WIEDZY O PAŃSTWIE I PRAWIE, W TYM O FUNKCJONOWANIU ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

1 Konstytucyjne podstawy ustroju RP System źródeł prawa

- organy władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

- praktyczne posługiwanie się aktami prawnymi

2 Organizacja i funkcjonowanie administracji publicznej

- pojęcie administracji publicznej – organ, urząd, kompetencje i formy działania

- samorząd terytorialny – jednostki samorządu, ich zadania publiczne i własne, kompetencje oraz źródła dochodów

3 Procedury w administracji

- postępowanie administracyjne – rodzaje, zasady i podstawy prawne

- decyzje administracyjne i inne dokumenty sporządzane w trakcie postępowania administracyjnego

- środki odwoławcze i nadzorcze w postępowaniu administracyjnym

4 Podstawowe akty prawne w działalności samorządu.

- ustawa o samorządzie gminnym.

- ustawa o pracownikach samorządowych

- kodeks postępowania administracyjnego,

- instrukcja kancelaryjna dla organów gminy

- podstawowe zagadnienia z ustawy o finansach publicznych

- podstawowe zagadnienia z ustawy prawo zamówień publicznych,

- ustawa o dostępie do informacji publicznej,

- ustawa o ochronie danych osobowych,

- podstawowe zagadnienia Kodeksu pracy

- inne wybrane przez Kierownika Komórki lub Sekretarza Gminy akty prawne

5 Dostęp do informacji publicznej a ochrona danych osobowych i informacji niejawnych

- zasady udzielania informacji publicznej

- biuletyn Informacji Publicznej

- ochrona danych osobowych

- informacje niejawne – rodzaje i ochrona

6 Kultura Urzędnika samorządowego.

II. STATUT GMINY MIŁKOWICE

III. ORGANIZACJA I FUNKCJONOWANIE URZĘDU GMINY MIŁKOWICE

1) Regulamin Organizacyjny ,

2) Regulamin pracy,

3) Zasady udzielania zamówień publicznych,

4) Zasady naboru na wolne stanowiska pracy,

5) Proces obiegu i kontroli dokumentów,

6) Przechowywanie i archiwizowanie dokumentów ,

7) Narzędzia informatyczne w urzędzie oraz bezpieczeństwo informatyczne.

Umiejętności

Pracownik po odbyciu służby przygotowawczej powinien posiadać wiedzę i umiejętności, co najmniej w następującym zakresie:

1) Praktyczne stosowanie przepisów,

2) Przygotowywanie dokumentów urzędowych, w szczególności decyzji administracyjnych, postanowień, zaświadczeń, projektów aktów prawa miejscowego;

3) Prowadzenie korespondencji urzędowej,

4) Sporządzanie planu wydatków, jego realizacji w tym opisywanie dokumentów finansowych,

5) Kulturalna obsługa interesantów,

6) Obsługa urządzeń biurowych i specjalistycznego oprogramowania komputerowego.

Wymieniony wyżej podstawowy zakres wiedzy i umiejętności, które kandydat powinien nabyć w trakcie służby przygotowawczej stanowi dla Komisji Egzaminacyjnej podstawę wymagań w procesie dokonywania oceny kandydata.

 

 

Załącznik nr 2 do Zarządzenia Nr 31/2009

Z A Ś W I A D C Z E N I E

O ZŁOŻENIU EGZAMINU KOŃCZĄCEGO SŁUŻBĘ PRZYGOTOWAWCZĄ

PRACOWNIKA SAMORZĄDOWEGO NA STANOWISKU URZĘDNICZYM

 

Niniejszym zaświadcza się, że

Pani/ Pan

 

.....................................................................

złożył/a w dniu ………………………………………………

z wynikiem pozytywnym

egzamin, o którym mowa w art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 21. 11. 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223,poz.1458), przed Komisja Egzaminacyjną Urzędu Gminy w Miłkowicach.

 

…………..……………………………………..

Popis Wójta Gminy

 

Informacja:

- 1 egzemplarz doręczyć Pracownikowi,

- 2 egzemplarz do akt osobowych

Załączniki

    Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:w sprawie: szczegółowego sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Miłkowice
Podmiot udostępniający informację:Urząd Gminy Miłkowice
Informację opublikował:Artur Kowal
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:20.05.2009
Data publikacji:03.12.2009 09:07

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
03.12.2009 09:12 Edycja dokumentu (Artur Kowal)
03.12.2009 09:07 Utworzenie dokumentu. (Artur Kowal)