x 
Drukuj
Artur Kowal 29.06.2009 09:18

w sprawie: szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej w Urzędzie Gminy Miłkowice.

­

Zarządzenie Nr 37/2009

Wójta Gminy Miłkowice

z dnia 16 czerwca 2009 r.

 

w sprawie: szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

oraz ochrony przeciwpożarowej w Urzędzie Gminy Miłkowice

 

 

            Na podstawie art. 237  §2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm. oraz  rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180,  z 2004 r. poz. 1860), oraz art. 4 ust. 1 pkt 4a ustawy z dnia 24.08.1991 o ochronie przeciwpożarowej (tj. Dz.U. z 2002 r., nr 147, poz. 1229 z póź. zm.) ustala się następujące zasady szkolenia:

 

1.Działalność szkoleniowa w dziedzinie bhp i p.poż. prowadzona jest w kolejnych etapach pracy zawodowej uczestników jako:

a) szkolenie wstępne – ogólne, zwane „instruktażem ogólnym”,

b) szkolenie wstępne – stanowiskowe, zwane „instruktażem stanowiskowym”,

c) szkolenie i doskonalenie okresowe;

 

2.Szkolenia, o których mowa w punkcie 1 odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

 

3.Szkolenie wstępne bhp i p.poż. odbywają przed dopuszczeniem do wykonywania pracy wszyscy nowozatrudnieni pracownicy, studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu.

 

4.Szkolenie wstępne realizowane jest w formie instruktażu i obejmuje :

a) instruktaż ogólny, który prowadzi Agencja Ochrony Pracy i Środowiska „BHPE”,

b) instruktaż stanowiskowy, który prowadzi bezpośredni przełożony posiadający zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie przeprowadzania instruktażu stanowiskowego w dziedzinie bhp.

 

5.Instruktaż ogólny powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, regulaminie pracy, regulaminie organizacyjnym, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w Urzędzie Gminy w Miłkowicach a także zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Instruktaż ogólny prowadzony jest zgodnie z programem opracowanym przez Agencję BHPE w uzgodnieniu z przedstawicielem pracowników i zatwierdzeniu przez Wójta Gminy Miłkowice.

 

5.1.Odbycie instruktażu ogólnego pracownik potwierdza na piśmie po odbytym szkoleniu na „Karcie szkolenia wstępnego”(znak druku: P33F4/F3) w tabeli „Instruktaż ogólny” pkt 3, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika.

 

6.Instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się
z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach. Instruktaż stanowiskowy prowadzony jest zgodnie z programem opracowanym przez bezpośredniego przełożonego wymienionego w pkt 4b) zatwierdzony przez  Wójta Gminy Miłkowice.

 

1.1.Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku:

 

a)zatrudnionego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych.

b)przenoszonego na stanowisko o którym mowa w pkt 1,

c)ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką,

 

1.2.Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.

 

1.3.W przypadku wprowadzenia na stanowisku, o którym mowa w pkt 6.1.a), zmian warunków techniczno–organizacyjnych, w szczególności zmian procesu technologicznego, zmian organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym oraz nowych lub zmiennych narzędzi, maszyn i innych urządzeń – pracownik zatrudniony na tym samym stanowisku odbywa instruktaż stanowiskowy przygotowujący do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach.

 

1.4.Odbycie instruktażu stanowiskowego pracownik potwierdza na piśmie po przeprowadzeniu sprawdzianu wiadomości i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp przez bezpośredniego przełożonego oraz po dopuszczeniu pracownika do wykonywania pracy na danym stanowisku. Podpis składa na „Karcie szkolenia wstępnego” (znak druku: P33F4/F3) w tabeli „Instruktaż stanowiskowy” pkt 4, która jest przechowywana w aktach osobowych pracownika.

 

2.Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bhp oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie zgodnie z programem opracowanym przez Agencję BHPE w uzgodnieniu z przedstawicielem pracowników i zatwierdzeniu przez Wójta Gminy Miłkowice.

 

3.Szkolenie okresowe w Urzędzie Gminy w Miłkowicach odbywają:  

a) osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści,

b) pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych,

c) pracownicy administracyjno-biurowi i inni niewymienieni w pkt 8 a), b), których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

4.Pierwsze szkolenie okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w pkt 8 a) przeprowadza się w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach, natomiast osób zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w pkt 8 b), c) – w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.

 

5.Szkolenie okresowe w formie instruktażu przeprowadza się: raz na 3 lata dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w pkt 8 b),

 

6.Szkolenie okresowe w formie seminarium dla osób zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w pkt 8 a), c) przeprowadzane jest raz na 5 lat.

 

7.Ze względu na rodzaj i warunki wykonywania prac na poszczególnych stanowiskach, czas trwania szkolenia okresowego powinien wynosić minimalnie:

a) 16 godzin dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w pkt 8 a) ,

b) 8 godzin dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w pkt 8 b) i c), Szczegółowe ustalenia czasu trwania szkoleń okresowych zawarte będą w programach szkoleń, adekwatnie do rodzaju i warunków wykonywania pracy w bieżącym okresie.

 

8.Szkolenie okresowe kończy się egzaminem sprawdzającym przyswojenia przez uczestnika szkolenia wiedzy objętej programem szkolenia oraz umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp. Szkolenie to jest potwierdzone wydaniem „Zaświadczenia o ukończeniu szkolenia okresowego w dziedzinie bhp” (znak druku: F33F5, F33F6), które jest przechowywane w aktach osobowych pracownika.

 

9.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 02.02.2009 r. i z tym dniem tracą moc dotychczas obowiązujące zasady szkolenia w dziedzinie bhp i p.poż.

 

 

 

 

    Przedstawiciel pracowników                        Waldemar Kwaśny

              Anna Pytlak                                  Wójt Gminy Miłkowice

 

Załączniki

    Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:w sprawie: szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej w Urzędzie Gminy Miłkowice.
Podmiot udostępniający informację:Urząd Gminy Miłkowice
Informację opublikował:Artur Kowal
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:16.06.2009
Data publikacji:29.06.2009 09:18

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
29.06.2009 09:23 Edycja dokumentu (Artur Kowal)
29.06.2009 09:18 Utworzenie dokumentu. (Artur Kowal)