x 
Drukuj
Artur Kowal 29.06.2009 08:32

w sprawie regulaminu przyznawania dodatków oraz innych składników wynagradzania nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przez gminę Miłkowice.

­

UCHWAŁA NR XXXVII/195/2009

Rady Gminy Miłkowice

z dnia 28 kwietnia 2009 r.

 

w sprawie regulaminu przyznawania dodatków oraz innych składników wynagradzania nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przez gminę Miłkowice.

 

Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm. ) i art. 30 ust. 6 , art. 49 ust.2, art. 54 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela ( Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 st6cznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy ( Dz.U. z 2005r. Nr 22, poz.181 z późn. zm. ) Rada Gminy Miłkowice uchwala, co następuje:

 

§ 1.

 

Uchwała określa:

wysokość dodatku motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz szczegółowe warunki ich przyznawania, szczegółowe warunki przyznawania dodatku za wysługę lat, a także szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw

tryb i kryteria przyznawania nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno -wychowawcze ze specjalnego funduszu nagród wyodrębnionego w budżecie gminy

zasady przyznawania i wypłacania nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego nauczycielom poszczególnych stopni awansu zawodowego zatrudnionym w szkołach prowadzonych przez gminę Miłkowice, zwanych dalej „nauczycielami”:

- w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Rzeszotarach

- w Szkolno - Gimnazjalnym Zespole Szkół w Miłkowicach

 

Dodatek Motywacyjny

 

§ 2.

 

Warunkiem przyznania nauczycielowi dodatku motywacyjnego jest:

uzyskiwanie szczególnych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a w szczególności:

uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych potwierdzanych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, zawodach i olimpiadach,

umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami,

pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki;

jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym dodatkowym zadaniem lub zajęciem, a w szczególności:

systematyczne i efektywne przygotowywanie się do przydzielonych obowiązków,

podnoszenie kwalifikacji i umiejętności zawodowych,

wzbogacanie własnego warsztatu pracy

dbałość o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych lub urządzeń szkolnych,

prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej

rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych i powierzonych obowiązków;

posiadanie co najmniej dobrej oceny pracy lub pozytywnej oceny dorobku zawodowego;

zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela, a w szczególności:

udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych,

udział w komisjach przedmiotowych i innych,

opieka nad samorządem uczniowskim lub organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły,

prowadzenie lekcji koleżeńskich, przejawianie innych form aktywności w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli;

aktywny udział w realizacji innych zadań statutowych szkoły.

Dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony, nie krótszy niż jeden semestr i nie dłuższy niż jeden rok szkolny miesięcznie, w wysokości do 20% otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego.

Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela, o którym mowa w ust. 1 ustala dyrektor szkoły, a dla dyrektora szkoły - organ prowadzący szkołę, w ramach posiadanych środków finansowych.

Wysokość środków finansowych przeznaczonych na wypłatę dodatków motywacyjnych wynosi 2% środków planowanych na wynagrodzenia zasadnicze ogółu nauczycieli zatrudnionych w danej szkole z zastrzeżeniem ust.5.

Limit środków o którym mowa w ust. 4 przeznaczonych na wypłatę dodatków motywacyjnych nie obejmuje wynagrodzeń zasadniczych dyrektorów szkół oraz dodatków motywacyjnych dla dyrektorów szkół przyznawanych przez organ prowadzący szkołę.

Dodatek Funkcyjny

 

§ 3.

 

Nauczycielom poszczególnych stopni awansu zawodowego, którym powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły, przysługuje dodatek funkcyjny z tym, że :

- dyrektorowi szkoły - w wysokości od 30% do 100%

- wicedyrektorowi szkoły - w wysokości od 20% do 80%

otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego.

Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektora szkoły ustala organ prowadzący szkołę, a dla nauczyciela zajmującego inne stanowisko kierownicze - dyrektor szkoły.

Prawo do dodatku funkcyjnego powstaje od dnia powierzenia stanowiska.

Nauczyciel, któremu powierzono stanowisko kierownicze na czas określony, traci prawo do dodatku funkcyjnego z upływem okresu powierzenia, a w razie wcześniejszego odwołania - z końcem miesiąca, w którym nastąpiło odwołanie, a jeżeli odwołanie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia.

Dodatek funkcyjny w wysokości ustalonej dla dyrektora szkoły przysługuje również wicedyrektorowi szkoły od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po trzech miesiącach nieobecności dyrektora szkoły z przyczyn innych niż urlop wypoczynkowy.

 

§ 4.

 

1. Nauczycielom realizującym dodatkowe zadania oraz zajęcia przysługuje dodatek funkcyjny, z tym że nauczycielowi któremu powierzono :

1) wychowawstwo klasy - w wysokości 3,5%,

2) wychowawstwo roku zerowego – w wysokości 4%,

3) funkcję doradcy metodycznego lub konsultanta – w wysokości 5%,

4) funkcję opiekuna stażu – w wysokości 4%,

5) funkcję koordynatora ds bezpieczeństwa – w wysokości 4%

średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, o którym mowa w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela

2. Nauczycielowi, o którym mowa w § 3 ust. 1, sprawującemu funkcje wymienione w ust. 1, przysługuje jeden dodatek funkcyjny w wysokości uwzględniającej zajmowanie stanowiska kierowniczego oraz sprawowanie funkcji.

3. Wysokość dodatku funkcyjnego ustala:

1) dla nauczyciela - dyrektor szkoły

2) dla dyrektora szkoły - organ prowadzący szkołę,

w ramach posiadanych środków finansowych. Przepisy § 3 ust. 3-4 stosuje się odpowiednio

 

Dodatek za warunki Pracy

§ 5.

 

Nauczycielom poszczególnych stopni awansu zawodowego przysługuje dodatek za warunki pracy z tytułu pracy w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach, określonych w odrębnych przepisach, w wysokości do 25% otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego.

Wysokość dodatku za warunki pracy dla nauczyciela ustala dyrektor szkoły, a dla dyrektora szkoły – organ prowadzący szkołę, biorąc pod uwagę: stopień trudności, uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia realizowanych zadań lub wykonywanych prac, a także wymiar czasu pracy realizowanego w warunkach o których mowa w ust. 1.

Dodatek za warunki pracy wypłaca się w całości, jeżeli nauczyciel realizuje w warunkach trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia cały obowiązujący go wymiar zajęć. Dodatek wypłaca się w wysokości proporcjonalnej, jeżeli nauczyciel realizuje w warunkach trudnych, uciążliwych dla zdrowia tylko część obowiązującego wymiaru zajęć lub jeżeli jest zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin.

 

Dodatek za wysługę lat

 

§ 6.

 

Dodatek za wysługę lat przysługuje:

począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

Potwierdzenie nabycia prawa do dodatku za wysługę lat oraz wysokość tego dodatku, określa :

nauczycielowi – dyrektor szkoły,

dyrektorowi – organ prowadzący szkołę.

 

wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw

 

§ 7.

 

1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się, z zastrzeżeniem ust. 2, dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych lub doraźnego zastępstwa nauczyciela.

2. Dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć na podstawie art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela wynagrodzenie za godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy,) przez miesięczną liczbę godzin realizowanego wymiaru zajęć.

3. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa w ust. 1 i 2, ustala się mnożąc tygodniowy obowiązkowy lub realizowany wymiar zajęć przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

 

Nagrody ze specjalnego funduszu nagród

 

§ 8.

 

Wysokość środków finansowych przeznaczonych na wypłatę nagród w ramach specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli wynosi co najmniej 2% planowanych środków na wynagrodzenia osobowe (o których mowa w art.30 ust.1 pkt. 1-3 Karty Nauczyciela) ogółu nauczycieli, planowanych w rocznym planie finansowym szkoły

W ramach środków o których mowa w ust. 1 są przyznawane nagrody, z tym że

80% środków funduszu przeznacza się na nagrody dyrektora

20% środków funduszu przeznacza się na nagrody organu prowadzącego.

Nagrody, o których mowa w ust.2 są przyznawane w terminie do dnia 14 października danego roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach nagroda może być przyznana w innym terminie.

Nagrody mogą być przyznawane nauczycielom po przepracowaniu w szkole co najmniej roku.

Nagrody nauczycielom przyznają:

ze środków , o których mowa w ust. 2 pkt.1 – dyrektor szkoły w oparciu o Regulamin Przyznawania Nagrody Dyrektora Szkoły,

ze środków, o których mowa w ust.2 pkt.2 – organ prowadzący.

 

§ 9.

 

Nagroda o której mowa w § 8 ust.2, może być przyznana nauczycielowi, który posiada wyróżniającą ocenę pracy oraz spełnia co najmniej trzy z następujących kryteriów:

w zakresie pracy dydaktyczno – wychowawczej:

osiąga dobre wyniki w nauczaniu potwierdzone w sprawdzianach i egzaminach uczniów, przeprowadzanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne,

podejmuje działalność innowacyjną w zakresie wdrażania nowatorskich metod nauczania i wychowywania, opracowywania autorskich programów i publikacji,

posiada udokumentowane osiągnięcia w pracy z uczniami uzdolnionymi lub z uczniami mającymi trudności w nauce,

przygotowuje i wzorowo organizuje uroczystości szkolne lub środowiskowe

organizuje imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne i wypoczynkowe,

prowadzi znaczącą działalność wychowawczą w klasie , szkole lub placówce przez organizowanie wycieczek, udział uczniów w spektaklach teatralnych, koncertach, wystawach i spotkaniach,

osiąga dobre wyniki w pracy resocjalizacyjnej z uczniami,

w zakresie pracy opiekuńczej:

zapewnia pomoc i opiekę uczniom lub wychowankom będącym w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, pochodzącym z rodzin ubogich lub patologicznych,

prowadzi działalność mającą na celu zapobieganie i zwalczanie przejawów patologii społecznej wśród dzieci i młodzieży, w szczególności narkomanii i alkoholizmu,

organizuje udział rodziców w życiu szkoły lub placówki, rozwija formy współdziałania szkoły lub placówki z rodzicami,

w zakresie działalności pozaszkolnej, polegającej na:

udziale w zorganizowanych formach doskonalenia zawodowego,

udzielaniu aktywnej pomocy w adaptacji zawodowej nauczycieli podejmujących pracę w zawodzie nauczyciela,

 

§ 10.

 

Nauczyciel , któremu została przyznana nagroda , otrzymuje dyplom , którego odpis umieszcza się w jego teczce akt osobowych.

 

Nauczycielski dodatek mieszkaniowy

 

§ 11.

 

Nauczycielowi, posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć w szkole prowadzonej przez gminę Miłkowice , przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy uzależniony od stanu rodzinnego, zwany dalej „dodatkiem”, wypłacany co miesiąc w wysokości:

dla 1 osoby – 65 ,00 zł,

dla 2 osób – 81,00 zł,

dla 3 osób – 102,00 zł,

dla 4 i więcej osób – 122,00 zł

2. Do członków rodziny nauczyciela uprawnionego do dodatku zalicza się wspólnie z nim zamieszkujących:

małżonka, który nie posiada własnego źródła dochodów lub który jest nauczycielem,

rodziców nauczyciela pozostających na wyłącznym utrzymaniu nauczyciela,

pozostające na utrzymaniu nauczyciela lub nauczyciela i jego małżonka dzieci do ukończenia 18 roku życia lub do czasu ukończenia przez nie szkoły ponadpodstawowej albo ponadgimnazjalnej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 21 roku życia,

pozostające na utrzymaniu nauczyciela lub nauczyciela i jego małżonka niepracujące dzieci będące studentami, do czasu ukończenia studiów wyższych, niedłużej jednak niż do ukończenia 26 roku życia,

dzieci niepełnosprawne nie posiadające własnego źródła dochodów.

3. O zaistniałej zmianie liczby członków rodziny, o których mowa w ust. 2 , nauczyciel otrzymujący dodatek jest obowiązany niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły, a dyrektor szkoły otrzymujący dodatek – organ prowadzący szkołę. W przypadku

niepowiadomienia dyrektora szkoły lub organu prowadzącego szkołę o zmianie liczby członków rodziny, nienależnie pobrane przez nauczyciela świadczenie podlega zwrotowi.

4. Nauczycielowi i jego małżonkowi zamieszkującymi z nim stale, będącemu także nauczycielem , przysługuje tylko jeden dodatek w wysokości określonej w ust. 1. Małżonkowie wspólnie wskazują pracodawcę, który będzie im wypłacał dodatek.

5. Dodatek przysługuje nauczycielowi niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego.

6. Nauczycielowi zatrudnionemu w kilku szkołach przysługuje tylko jeden dodatek , wypłacany przez wskazanego przez niego pracodawcę.

 

§ 12.

 

Dodatek przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:

niewykonywania pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,

pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego,

odbywania zasadniczej służby wojskowej , przeszkolenia wojskowego, okresowej służby wojskowej, w przypadku gdy z nauczycielem powołanym do służby wojskowej zawarta była umowa o pracę na czas określony, dodatek wypłaca się nie dłużej niż do końca okresu , na który umowa ta została zawarta,

korzystania z urlopu wychowawczego przewidzianego w odrębnych przepisach.

 

§ 13.

 

Dodatek przyznaje się na wniosek nauczyciela lub na wniosek nauczycieli będących współmałżonkami.

Dodatek przyznaje dyrektor szkoły, a dyrektorowi szkoły – organ prowadzący,

Dodatek przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu , w którym złożony został wniosek o jego przyznanie.

 

§ 14.

 

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Miłkowice.

 

§ 15.

 

Traci moc Uchwała Nr XIX/98/2007 Rady Gminy w Miłkowicach z dnia 28 grudnia 2007 roku w sprawie regulaminu przyznawania dodatków oraz innych składników wynagradzania nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przez gminę Miłkowice na 2008 rok..

 

§ 16.

 

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2009 roku.

 

Przewodniczący Rady Gminy

Tadeusz Gładysz

Załączniki

    Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:w sprawie regulaminu przyznawania dodatków oraz innych składników wynagradzania nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przez gminę Miłkowice.
Podmiot udostępniający informację:Urząd Gminy Miłkowice
Informację opublikował:Artur Kowal
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:28.04.2009
Data publikacji:29.06.2009 08:32

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
29.06.2009 08:32 Utworzenie dokumentu. (Artur Kowal)